Životopisec

Životopisec
Stefan Kisjov

"Životopisec" - nový román Stefana Kisjova

Nedávno vyšel nový román známého bulharského spisovatele Stefana Kisjova  - "Životopisec ". A v tom je i jasná česká stopa: nápad se zrodil v Mikulčicích na Moravě, na místech, spojených s Moravskou misí sv. br. Konstantina - Cyrila a Metoděje. Děj začíná v Sázavském klášteře, postavy jsou spjaty s Velkou Moravou, autor ho zčásti napsal v Čechách a "pointa" - vydání románu – je v Praze, díky Bulharské kulturně-osvětové organizaci sv. Cyrila a Metoděje, za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

Hlavní postavou románu je životopisec z devátého století s temnou minulostí, žijící v Římě se svou milenkou Monikou. Za dramatických okolností, životopisec dostává nabídku, aby napsal životopis Konstantina Filozofa, od hlavního knihovníka římské církve Anastasia Bibliotekara (Knihovníka). Od té chvíle se bezejmenný hrdina Stefana Kisjova, spolu s Monikou, pouští jak do horečnatého studia života Konstantina Filozofa a jeho díla - vytvoření hlaholice, tak i do vzrušujících dobrodružství s nečekaným koncem v Římě, Benátkách, Konstantinopoli, Plisce, Velkého Preslavu.... Překonává spoustu překážek - vězení, mučení, únosy pirátů a nakonec úspěšně završí jak svá studijní rešerše, tak i dlouhou poutˇ po stopách Konstantina Filozofa. Cestou, životopisec potkává plejádu historických postav – papežů, patriarchů, císařů, knížat atd. Příběh končí úspěšným odhalením nečekané pravdy o slovanské abecedě a o životě Konstantina Filozofa... Tak, jak to vše zrodila autorová fantazie. Nebo intuice?

Román "Životopisec" Stefana Kisjova byl již představen v USA, v Sofii a v Praze.  V českém hlavním městě měl dokonce dvě setkání s milovníky krásné literatury: dne 11.5., přesně na den bulharského církevního svátku sv. Cyrila a Metoděje, v Bulharském kulturním institutu, kde byl přítomen i J.E. Velyvslanec Bulharska Dančo Mičev a následující den 12.5. na Pražském knižním veletrhu Svět knihy.  Na knižním veletrhu bylo, kromě Bulharů, i dost českých čtenářů, kteří přišli nejen se svými otázkami a zájmem o přeložení této knihy do češtiny, ale většina z nich měla se sebou i svůj výtisk českého vydání románu "Kat" pro autograf spisovatele. Na obě prezentacečetli čeští herci Helena Jílková a Ivan Čermák, již přeložené do češtiny, úryvky románu.

Stefan Kisjov

je bulharské čtenářské veřejnosti známý tím, že vydal osm románů a řadu povídek. Jeho hra „Glarusy“ byla uvedena v divadlech bulharských měst Blagoevgrad a Ruse. Film, založený na jeho povídkách „Teplý listopad“ získal cenu „Nejlepší bulharský film“ na Mezinárodním festivalu krátkých filmů „Filmini“ (2012). Stefan Kisjov (v r. 2004) se svým románem „Kat“ se stal prvním spisovatelem, který vyhrál národní soutěž „Bulharský román roku“ nadace „Vicк“. Ve svém posledním románu „Životopisec“ se St. Kisjov nezpronevěřuje svým kvalitám zdatného vypravěče, pro které si ho oblíbilo několik generací čtenářů – sevřený a dynamický jazyk, přirozené dialogy, nečekané dějové zvraty.



Fotogalerie




Zveřejněno: 09.05.2023 – Pavel Syrůček
Vytisknout