Laskavost - mezi lidmi most

Laskavost – mezi lidmi most

Víme vůbec, jaké národnostní menšiny u nás žijí? Jaké mají zvyky, tradice, národní jídla? I na tuto otázku odpovídá projekt Laskavost, mezi lidmi most, jehož první ročník proběhl v roce 2020.

 

Za projektem, jehož hlavním cílem je propojit menšiny mezi sebou a postavit mezi nimi pomyslné mosty, které pak dále povedou směrem k ostatním obyvatelům, stojí Inga Petryčka, členka výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Hlavního města Prahy. Rodačka z ukrajinského Mukačeva spojila svoje síly s představiteli dalších menšin, kteří jsou aktivní v různých spolcích, a základ budoucího projektu s příznačným názvem Laskavost – mezi lidmi most byl na světě.

V rámci projektu se uskutečnilo několik besed, kulturních představení, workshopů i dílniček. Zvláštní pozornost organizátoři věnovali seniorům a dětem. Debatovalo se o zvycích, tradicích, uskutečnila se přehlídka krojů, děti se účastnily soutěží nebo vyráběly náramky. 

 

I když se nakonec kvůli omezením nepodařilo zorganizovat závěrečnou konferenci se slavnostním galavečerem, slavil projekt u účastníků akcí velký úspěch. Jeho organizátoři proto již plánují další ročník a doufají, že se z něj třeba za několik let stane multižánrový mezigenerační festival, který bude šířit laskavost a porozumění mezi lidmi nejen v Praze, ale i na jiných místech republiky.

 

Projekt by se neuskutečnil bez zápalu a práce těchto žen, kterým tak patří velké poděkování:

Viera Kučerováspolek Bonafide (Slovensko) 

Magdaléna Rychlíková, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Slovensko)

Sevda Kovářová, spolek Zaedno (Bulharsko) 

Natálie Kalajdžievová, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Bulharsko)

 

Zvláštní poděkování pak patří i vedení Domu národnostních menšin a Výboru pro národnostní menšin ZHMP, kteří projekt podpořili.

 

Více informací naleznete na https://www.ingapetrycka.cz/laskavost-mezi-lidmi-most-velmi-osobni-ohlednuti-za-projektem a také ve videu k projektu.

Několik fotografií
Zveřejněno: 07.12.2020 – Pavel Syrůček
Vytisknout