PRACHY!

Prachy - divadelní inscenace

 

 

 

Po minuloročnom premiérovom účinkovaní v Prahe hlásia divadelníci z liptovskej obce Ľubeľa opäť návrat! Dňa 14. 9. 2018 (v sobotu) o 19:30 súbor vystúpi v Prahe v divadelnej sále Domu národnostních menšin (Vocelova 3, Praha 2).

Nová inscenácia Prachy! (R. Cooney) získala tento rok 1. miesto za réžiu
(Jana Mlynarčíková) na najväčšej prehliadke ochotníckych divadiel na Slovensku Kasiopeafest v Budmericiach!


O hre:
Je to bláznivá situačná komédia o nečakanom náleze kufríka plného peňazí. Na javisku sa rozpúta zbesilá hra na mačku a myš plná nečakaných zvratov, kde sa dva manželské páry snažia pomocou falošných identít udržať si peniaze za každú cenu. Táto brilantná fraška sa hrala na javiskách po celom svete a o jej autorovi sa recenzent londýnskeho denníka
Daily Telegraph vyjadril ako o národnom poklade.

Herecké obsadenie:

Henry Perkins: Roman Jurščák

Jean Perkinsová, Henryho manželka: Kristína Turčiaková

Tom Johnson: Peter Slavkovský

Betty Johnsonová, Tomova manželka: Sofia Karmen Magerčiaková

Detektív Davenport: Jaroslav Štěch

Seržantka Hooksová: Petra Čepelová

Taxikárka Phoebe: Dagmar Oravcová

Kmotor: Dorotka Matejovie

 

Premiéra: 25. 12. 2018

Pár slov o súbore:
Ľubeľské ochotnícke divadlo K. O. Urbana je divadelný súbor s viac než 90-ročnou tradíciou. Pôsobí v liptovskej obci Ľubeľa pod Nízkymi Tatrami. Vznik divadelného súboru nie je upresnený. V obci prevládajú dve verzie, a to rok 1922 a 1923. Jedno je však úplne isté: prvé predstavenie bolo odohrané v júni 1923. Vznik divadelného súboru inicioval miestny obchodník, syn garbiara, Koloman Ondrej Urban. Tento obchodník získal pre svoje prvé predstavenie od I. G. Orlova „Až lipa zakvitne“ občanov z Ľubele, Dúbravy a Gôtovian. Predstavenie sám režíroval a bolo odohrané v starom kaštieli statkára Floriána Teichnera. Odvtedy, s pár prestávkami, sa v Ľubeli hrá divadlo až do dnes. Ochotníci každý rok na Prvý sviatok vianočný potešia svojich fanúšikov premiérou novej divadelnej hry. Ľubeľskí herci sa zameriavajú na komédie a veselohry, čím sú v Liptove už veľmi dobre známi. Okrem divadelných vystúpení sa členovia súboru venujú aj organizovaniu tzv. Pochovávania basy, čo je estrádny program, ktorý sa koná v Ľubeli pravidelne každý rok na popolcovú stredu. Pochovaním basy Estery sa divadelníci symbolicky rozlúčia s fašiangami a vítajú pôstne obdobie, ktoré vrcholí Veľkou nocou. O tom, že Ľubeľa žije divadlom svedčí aj fakt, že členovia súboru každoročne od roku 2009 organizujú festival ochotníckych divadiel s názvom ĽubeľaFest, kde sa vždy v prvý júlový víkend stretnú divadelníci z okolia, ale aj z iných kútov Slovenska.
FB: Lubelske Ochotnicke Divadlo
WEB: www.divadlo.lubela.imafex.sk

Zveřejněno: 11.10.2019 – Pavel Syrůček
Vytisknout