CARAMEL - Sukkar banat

Stručně o filmu Caramel

Libanonská romantická komedie „CARAMEL - Sukkar banat“ se odehrává v Libanonu v hlavním městě Bejrútu. Tento film je spojení neobvyklou kulturní studie a okouzlující komediální drama z dílny talentované režisérky Nadine Labaki, která se také podílela s Jihad Hojeily a Rodney Al Haddad na napsání scénáře. Ve filmu hraje Layale, majitelka salonu.

Bejrútský kosmetický salon režisérky Nadine Labaki je jako mikrokosmos moderní společnosti, která touží po osvobozeném dialogu v konfliktní společnosti. V průběhu své doby se stává zřejmé, že ženy jsou opravdu všude stejné, bez ohledu na společnosti, ve které žijí. Láska si nevybírá a přepadne je bez varování. Postupně sledujeme osudy všech čtyř žen pracujících v kadeřnictví. Zatímco stále svobodná Layale / Nadine Labaki/ zápasí s její rostoucí přitažlivost k ženatým mužem, přitom přehlíží lásku policisty/Adel Karam/, který jí často sleduje. Druhá žena je lesbička, je pro ní rozkoš přebírat se dlouhými vlasy žen. Třetí naopak prožívá a překonává tradiční normy a pravidla, které ve svém vztahu prožívá. Poslední z žen Jamale, stejně jako u mnoho žen, které navštěvují salon se vyrovnává se stárnutím. Intimní rozhovory sdíleny v průběhu běžného dne odhalí, jak univerzální životy, lásky a závazky současných žen ve skutečnosti jsou.

Film odkazuje na „karamel“ jako na metodu depilace s horkým karamelem. „Karamel“ je zde tedy míněn jako metafora: je sice hladký a sladký ale způsobuje bolest a zklamání.

Film měl premiéru 20. května na filmovém festivalu v Cannes 2007, a získal ocenění festivalu za nejlepší první celovečerní film prezentovány v jednom z Cannes výběrů-v sekci Fortnight ředitelů. Film Karamel byl distribuován ve více než 40 zemích a stával nejvíce mezinárodně uznávaný a vystaveny libanonský film.

CARAMEL - Sukkar banat

Zveřejněno: 07.03.2017 – Administrator Administrator
Vytisknout